KAYIT    İLETİŞİM
 Türkçe | ₺

Kayaköy


Kayaköy

11.05.2021

Kayaköy

    Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı, hüzünlü, biraz içine kapanık, ama her an "şu duvarların dili olsa..." diyerek söze başlayacakmış gibi duran sakin köy.

Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır.


Bunların birincisi; turizmde de önemli yeri olan, 19. yüzyıl başında kurulmuş, yamaçlara dayalı ve nispeten yakın tarihli bir yerleşim olmakla birlikte, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, tamamı Rum, 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış, eski adı Levissi şeklinde geçen mahalledir.

1957 Fethiye Depremi ile evler harabeye dönüşmüş olsa da canlı müze niteliği ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Diğeri ise 1512 yılından itibaren Osmanlı tahrir defterlerinde geçen Kayı Köyü'dür. Başta 39 numaralı tahrir defteri olmak üzere bölgede Oğuzların Kayı boyuna mensup Türkmenlerin yerleştiğine ilişkin kayıtlar mevcuttur. Hatta Osmanlı Döneminde 1500’lü yıllarda burada yaşayan Türk Kayı boylarından dolayı “Kayı Köyü- Kaya Köyü” olarak isimlendirildiği iddia edilmektedir.


Kayaköy ‘de gezilip görülecek yerler arasında büyük ve küçük kilise ile on dört şapel bulunmaktadır. Ayrıca küçük kilise yanında bir çömlek atölyesi (Çömlekhane) vardır. Küçük kilise yolundan yalnızca deniz veya yürüyerek ulaşımın mümkün olduğu Soğuk Su koyuna yaklaşık kırk dakikada gidilebilir.

1923 yılında gerçekleşen mübadeleyle Levissi ‘de yaşayan Rumlar Yunanistan'a göç ederken Kayaköy'e de Selanik ve civarından gelen muhacirler yerleştirilmişlerdir. Ancak tarımla uğraşan yeni Müslüman halk yamaçta kurulu Kayaköy yerine zamanla ovada yerleşik bir düzen kurmayı tercih etmiştir. Yine aynı mübadele sonrası, buradan sürülen Hristiyan Ortodoks Rum kökenli halk Yunanistan’a giderek Atina civarında Nea-Levissi adıyla Yeni Kayaköy’ü kurmuşlardır. Yine bir kısım Rum vatandaşımız Selanik’e yerleşip, bölgenin tarihte bilinen eski isimlerinden biri olan Makri (uzak diyarlar) isminden hareketle ‘’Neo Makri’’ mahallesini kurmuşlardır.


Karaköy’deki ilk izler, antik Likya uygarlığının Karmylassos kentine aittir. Kayaköy, kimi kaynaklara göre 11. yüzyılda, kimilerine göre ise 14. yüzyılda bölgede yasayan Rumlar tarafından Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulmuştur. Evliya Çelebi’nin "Seyahatname “sinde de sözü geçen ve Rumca ismi Levissi olan Kayaköy'ün, 20. yüzyılın başına kadar zengin bir kent olarak yaşamını sürdürdüğü bilinmekte. 1912 yılında 6500 kişilik nüfusa ulaştığı bilinen köy, kilise, eczane, hastane ve hekimleri, okulları, postanesi ve zanaat atölyeleri ile yörenin en büyük sosyal ve ticaret merkezi konumundaydı. Aynı zamanda bir basımevi de bulunan köyde, tüm güney Ege’nin en güçlü gazetesi olan "Karya" gazetesi çıkartılmaktaydı.


Bugün Kayaköy ‘de kalıntılarını gördüğümüz evler tahminen 1850-1920 arasında yapılmış ama ilk Rum yerleşiminin 11.yy-14.yy. arasında başladığı düşünülüyor. Toplam 350-400 adet kadar evin bulunduğu ve Rumların Levissi adını verdikleri bu yerde, evlerini kuzeye bakan yamaçlara yapmışlardır. Bu sayede evler gün boyu ışık alırmış. Evler yamaca öyle bir özenle yerleştirilmiş ki, hiçbiri bir diğerinin manzarasını ve ışığını engellemezmiş. Hatta söylenene göre evlerin gölgesi bir başka evin üstüne düşmezmiş. Bir diğer anlatıma göre ise Anadolu Rumları iyi yatırımcı olduklarından dolayı düz ovadaki ekilir, dikilir araziye değil, çevredeki kayalık, taşlık alanlara ev kurarlardı. Işte, Kayaköy de bu anlayışa uygun şekilde özgün bir yerleşim alanı olarak inşa edilmiştir.


En büyüğü 50 metrekare olan evlerde nasıl bir yaşam sürüldüğünü anlamak güç. İç mekanlarda ocak ve nişlerin izleri halen durmakta. İki katlı olan evlerin altında kiler bulunuyor, girişler yaşam alanı olarak kullanılırmış.

Kullanma suyu için, Bizans devrinde İstanbul’da da uygulanan, zeminin altındaki sarnıçlarda çatılardaki yağmur suları biriktiriliyormuş. İçme suyu ise çeşmelerden karşılanıyormuş. Tuvaletler evin dışında olup giderler fosseptikte toplanırmış.

Kızlar ve erkekler ayrı eğitim aldığı için iki okul binası mevcut. Kızlar okulu, Turabi Çeşmesi’nin hemen üzerindeki yükseltide, Erkekler okulu ise, Yukarı Kilise’nin kuzeybatısındaki tepede bulunmaktaydı. Buradaki kitabeye göre yapıyı Lövisidi Kardeşler yaptırmış. Okullarda sadece Rumca eğitim veriliyormuş. Yalnızca ilköğretim verildiği için eğitimine devam etmek isteyenler Rodos, Atina ve İstanbul’a gönderiliyormuş.

Rivayete göre, ‘’ocağına incir ağacı dikmek’’ deyimi bu köyden çıkmadır. Anlatılanlara göre bir gün komşusuna kızan köylülerden biri komşusunun evinin yakınlarına bir incir ağacı dikmiş ve yıllar sonra toprağın altında çok geniş bir alana büyüyebilen incir ağacının kökleri evin temeline inerek evi yavaş yavaş yıkmaya başlamış!

Yazımıza köyü betimlemeye çalışan herkesin ağzından çıkan ilk söz olan ‘’hüzün’’ kelimesini içimize işleyen bir şiirle son vermek istiyorum:

"Bu kentte evlerin gözleri bomboş.

Gözbebekleri insanların yok.

Evler ölmüş evler kör...

Bahçelerde ocaklar kararıp kalmış.

Bacalar tütmüyor.

Sokaklarda ayak sesleri, çocuk sesleri yok.

Bahçe duvarlarının ardından türkü sesleri de gelmiyor.

Zaman durmuş."Kayaköy, UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü sıfatına layık görülmüştür.

--------------------------------------------------------

NEREDE KALINIR?

VİLLAOTELİM.COM’UN TAVSİYESİ:

--------------------------------------------------------


PUSULA BUNGALOWS


Pusula Bungalow tesisi 2018 yılında Ödüllü İç mimar Tunç Aksu tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. İyi bir gezgin olan Tunç Aksu, 51 ülke ve 200’e yakın şehir gezmiştir. Bu geziler süresince gördüğü ve tanıklık ettiği tüm güzellikleri ve doneleri Pusula Bungalow'da siz değerli misafirlerinin beğenisine sunmuştur.


Pusula Bungalow, siz değerli misafirlerimize eşsiz ve unutulmaz bir tatil yaşatmak için Fethiye’nin incisi Kayaköy ‘de kurulmuştur. Doğal yaşamın olduğu tesisimizde köy hayvanlarının melodik sesleri ve sedir ağacından imal edilmiş özel tasarım bungalowlarımızda uykuya dalıp, kuş sesleri ile güneşli bir güne merhaba diyeceksiniz. Kendi tarlamızdan toplayacağınız ürünlerden oluşan kusursuz serpme köy kahvaltımız ile eşsiz bir organik kahvaltı yapıp güne devam edeceksiniz. Kahvaltı sonrası 5.000 yıllık geçmişe sahip eski Rum köyüne yürüyüş yapabilirsiniz.


Bungalow evlerimiz bölgeye ait özel kokulu Sedir ağaçlarından imal edilmiştir. Sedir ağacı birçok hastalığa şifa olmakla beraber salgıladığı koku astım hastalarına faydalıdır. Odalarımızda klima, WC, duş, LCD TV, uydu yayını ve kapı önü bahçesi mevcuttur.


Tesisimizde konaklayarak, birçok aktiviteye katılma şansı bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, dünyanın en uzun 2. kanyonu Saklıkent, Babadağ’ından yamaç paraşütü, eşsiz maviliklerdeki tekne turları, at binme, ATV turları, Deve turları ve Trekking turları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Akşam yemekleri günlük olarak misafirlerimize danışılarak kişiye özel olarak günlük hazırlanmaktadır. Bir misafirimiz balık, diğer bir misafirimiz et, diğer misafirimiz sebze yemekleri sipariş edebilir.

Tesisimizde açık büfe sistemi yoktur.
İLETİŞİM

satis@villaotelim.com
0 549 358 56 57
Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı
    Gardenya 7/1 Daire: 1 İstanbul
Sitemizde anılan tüm fiyatlar, geçerli kartlar ile tek ödemede, en ucuz başlangıç fiyatlardır ve yeterli kontenjan olması durumunda geçerlidir.