KAYIT    İLETİŞİM
 Türkçe | ₺

Andriake


Andriake

28.04.2021

Andriake

    Antalya ilinin Demre ilçesine 5 km mesafede yer alan antik Likya kenti. Likya'nın en önemli limanlarından biri olan Andriake günümüzde Çayağzı olarak bilinmektedir. Andriake kenti, Likya kentleri içerisinde kendisi gibi birkaç küçük kent ile birlikte adı daha az duyulmuş yerleşimlerdendi. Andriake her ne kadar bir yerleşim olsa da daha çok Myra Antik Kenti'nin limanı ve Myra şehrinin liman mahallesi olarak anılmaktaydı.

Antik bölgeleri konuşurken konu Likya ise, Roma’nın çok önemli hububat/tahıl deposu konumunda bir medeniyetten bahsediyor olduğumuzu da bilmeliyiz. Tahıl ambarının İngilizcesi ‘’granary’’, Latincesi de ‘’granarium’’ dur. Hatta bir ek bilgi: Avrupa’da mısıra grano turco derler- Türk tahılı-. Biz Mısırlılara atfetmişiz ‘’mısır’’ diyerek, Avrupalılar da bize. Akdeniz kıyılarında benzerinin çok az olduğu bilinen bu granarium, İmparator Hadrianus’a adanmıştı.

Andriake Horreum’u olarak bilinir ki; Horreum kelime olarak Roma döneminde yapılan tahıl ve erzak depolanan ambarlara verilen bir diğer isimdi.

Likya Birliğinin üç önemli limanı var; Patara, Phaselis ve Andriake. Patara malum, Likya Birliği’nin başkenti. Phaselis de Andriake'ye göre bir tık daha fazla biliniyor; konumu ve deniz kenarı bir yer olmasından dolayı. Andriake ise birçok kişinin belki haberdar bile olmadığı bir yer.

Andriake Antik Kenti’nin içerisindeki 2. yüzyıldan kalma yedi odalı büyük granarium Likya Uygarlıkları Müzesi adı altında 2016'da müzeye dönüştürülmüş. Bence çok da güzel olmuş, çok güzel bir müze olmuş.

Yapılan arkeolojik kazılarda granariumun yapımında Murex harcının inşaat sektöründe bir ilk olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu da granarium yapısını farklı ve özgün kılmaktadır.

Peki Nedir Murex ve Murex Harcı?

Murex; denizlerde yaşayan yırtıcı ve dikenli bir tür deniz salyangozudur. “Kaya Salyangozları” olarak da anılan bu canlılar sıcak denizlerde yaşarlar. Tarihte bu deniz salyangozları mor boya üretimi için kullanılmışlardır.

Mor renk gerek Roma döneminin gerekse Bizans Döneminin en kıymetli renklerinden biridir. Roma ve Bizans imparatorları mor rengi sıklıkla tercih ederlerdi. Orta Çağ'da kraliyet cüppelerinde, belli tören giysilerinde ya da yüksek rütbeyi işaret eden kıyafetlerde hep mor renk kullanılırdı. 18. yüzyıla kadar elde edilmesi çok zor olan ve dolayısıyla çok nadir bulunan mor renk daha çok asiller tarafından kullanılmaktaydı.


Tarihte ilk kez Fenikeliler tarafından bulunduğu bilinen mor renk, Murex denilen bu dikenli deniz salyangozundan elde edilmişti. Lakin 1 gram mor boya elde etmek için yaklaşık olarak 8 bin civarı deniz salyangozunun (Murex) demirlerle dövülüp işlenmesi gerekiyordu. İşte bu da mor rengi ulaşılmaz ve özel kılıyordu. Zaten dikkat edecek olursanız mesela ülkelerin bayraklarında da bu sebeple mor renge hiç rastlayamazsınız.

Kırılan binlerce deniz salyangozunun (Murex) kabukları harç olarak kullanılıyor ve bu ortaya çıkan harca “Murex Harcı” deniliyordu. Andriake’nin en kıymetli yapısı Granarium (Likya Uygarlıkları Müzesi), Murex harcının kullanıldığı ilk yapı olması açısından çok çok önemlidir.

İLETİŞİM

satis@villaotelim.com
0 549 358 56 57
Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı
    Gardenya 7/1 Daire: 1 İstanbul
Sitemizde anılan tüm fiyatlar, geçerli kartlar ile tek ödemede, en ucuz başlangıç fiyatlardır ve yeterli kontenjan olması durumunda geçerlidir.