KAYIT    İLETİŞİM
 Türkçe | ₺

Kaş Orkidesi ( Likya Orkidesi )


Likya Orkidesi


    Antalya, bitki biyoçeşitliliği göz önüne alındığında açık ara ülkemizin en zengin ilidir. Ülkemiz yaklaşık 800 endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu türlerin 250 tanesi sadece Antalya ili sınırları içinde yayılış göstermektedir. İşin üzücü yanı ise endemik bitki türlerimizin 62 tanesi kritik düzeyde yok olma tehlikesi altında bulunmakta ve bu bitkilerden bir tanesi de ‘’Likya Orkidesi’’ veya OPHRYS LYCIA dır.

‘’Kaş Orkidesi’’ adıyla da anılan bu tür dünyada sadece Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Günümüzde tükenmeye yüz tutmuş olan bu güzel bitkiden 200’den az birey mevcut bulunmaktadır.

Bu muhteşem güzelliği kurtarmak ve koruma altına akmak adına Akdeniz Üniversitesi, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğünün iş birliğiyle bir proje yürütülmektedir.

Türkiye’de içlerinde Likya – Kaş orkidesinin de bulunduğu Orkidegiller ailesine mensup (Orchidaceae) 170 orkide türü mevcuttur. Bu nadide türün azalmasının asıl sebebi, Sahlep olarak bilinen içeceğimizin ana maddesini teşkil etmesinden dolayı doğadan aşırı miktarda toplanıyor olmasıdır. Sahlep; orkidelerin köklerinin öğütülüp toz haline getirilmesi sonucu yapılmaktadır, haliyle orkidelerin aşırı toplanması bu türün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olmakta. Ayrıca bilinçsizce hayvanların orkidelerin bulunduğu alanlarda otlatılıyor olması da bir diğer etkendir. Ülkemizde, TUBİTAK destekli yapılan bir araştırma sonucunda, kaçak yollarla sökülenler de dahil olmak üzere her yıl yaklaşık 100 milyon orkide doğadan toplanarak adeta katledilmektedir. Araştırmacıların raporlarına göre şu anda tüm orkide türleri içinde tükenme tehlikesini en çok yaşayan türün Likya orkidesi veya diğer adıyla Kaş Orkidesi olduğudur.


Özellikleri: (OPHRYS LYCIA)

  • 10 – 12 yıllık bir sürede yetişkin hale gelir.
  • Coğrafi olarak 500 metrenin altında olan yerlerde yetişir.
  • İlk yaprağını en erken 5 yılda açabilir.
  • Ekolojik ihtiyaçlarından dolayı makilik ve ormanlık alanlarda yaşar.
  • Polinasyon (tozlaşma) genellikle böcekler (arı, örümcek, sinek, arıkuşları vb diğer böcekler) tarafından gerçekleşir.
  • Koruma projesi kapsamında yaşadıkları alan (Kaş ilçesine ait Ağullu köyü ve civarı) koruma altına alınmıştır. Söz konusu alan çitlerle çevrilip hayvanların burada otlamasının önüne geçilmiştir ve orkidelerin toplanması engellenmiştir.
  • Bölge halkı konuyla ilgili olarak bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiştir.
  • Bitkinin tohumları Türkiye Tohum Gen Bankasında koruma altına alınmıştır.

İLETİŞİM

satis@villaotelim.com
0 549 358 56 57
Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı
    Gardenya 7/1 Daire: 1 İstanbul
Sitemizde anılan tüm fiyatlar, geçerli kartlar ile tek ödemede, en ucuz başlangıç fiyatlardır ve yeterli kontenjan olması durumunda geçerlidir.